villareyonuÇalışma Saatleri : 09:00 - 01:00
villareyonu
  18Haziran2022

  Likya Yolu Kaç KM & Likya Yolu Haritası

  Likya Yolu Kaç KM?

  Yerli ve yabancı demeden binlerce kişinin ilgisini çeken Likya yolu, 1999 yılından bu yana özellikle yaz mevsimlerinde büyük ilgi görüyor. İnsanın yürürken kendisi ile yüzleştiği, zaman zaman kan ter içinde kalıp pes etmek istediği bu yol günümüzde hala popülerliğini sürdürmektedir. Likya yolu uzunluğu hakkında Wikipedia’da bulunan bilgilere göre bu yol 535 kilometredir. Bu yolu yürüme hızınıza ve trekking deneyiminize göre Likya yolunu baştan sona yürümeniz 25 ila 45 gün sürebilir. Yürüyüşçüler genellikle bu yolda belirli bölümler halinde yürüdükleri için bir anda bitirmek yerine parça parça ilerlemeyi tercih etmektedir.

  Likya yoluyla ilgili güncel bilgilere göre yol üzerinde 20’den fazla parkur bulunmaktadır. Deneyimli doğa yürüyüşçüler dışında Likya yolunun tüm parkurlarını bitirmek oldukça zorlayıcıdır. Özellikle tüm parkurları tek seferde yürümek isteyenler için ciddi zorluklarla karşılaşılması mümkün görünmektedir. Likya yolu kaç km diye merak edenler için bu yol 20 parkurda toplamda 535 kilometre uzunluğa sahiptir. Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Likya yolu, özellikle çeşitli sosyal medya ünlülerinin bu yolu insanlara tanıtmasından sonra çok daha popüler bir hal almıştır. Likya yolunda yürümeden önce bu yolun haritası ve güzergahı hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

  Likya Yolu Haritası ve Güzergâhı

  likya yolu haritası

  İnternet ortamında ve sosyal medyada sık sık konuşulan Likya yolu, esasında ciddi yürüyüş performansı gerektiren zorlu etaplara sahiptir. İnternet üzerinden Likya yolu haritası bilgilerine bakıldığında bu yolun güzergahı da net bir şekilde karşımıza çıkıyor. 1999 yılında İngiliz doğa sporcusu Kate Clow tarafından turizme kazandırılan bu yol, o tarihten günümüze yerli ve yabanı yürüyüşçülerin uğrak noktası haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda sosyal medyada sık sık adından söz ettiren Likya yolu, çeşitli ünlülerin yürüdüğü bir yol olunca daha geniş kitleler tarafından bilinir hale geldi.

  Likya yolunun haritasına bakıldığında bu yolun aslında Teke Yarımadası’nda konumlandığı görülmektedir. Likya yolunun kuzeyinde Burdur’a bağlı Gölhisar ilçesi, güneyinde Akdeniz batısında ise Muğla’ya bağlı Köyceğiz ilçesi yer alır. Likya yolunun doğusunda da Antalya merkez bulunmakta ve genellikle turistler Antalya tarafından başlayarak Likya yolunu yürümeyi tercih etmektedir. Tarihte Likya Uygarlığı olarak bilinen bölge Antalya merkezli olup aynı zamanda eski kaynaklarda Işık Ülkesi olarak da tanımlanmaktadır. Likya yolunu yürümek isteyen genç doğa sporcularının bu yol güzergahı hakkında kapsamlı bilgiye sahip olması gerekir. Aksi halde Likya yolunda deneyimsiz yürüyüşçülerin kaybolma gibi problemler yaşadıkları geçmişten günümüze sık sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır.

  Likya Yolu Rotasında Nereler Var?

  Likya yolu rotasına başlamadan önce bölge hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Likya yolunu yürümek isteyen kişiler genellikle daha kolay olduğu için Likya yoluna Fethiye Hisarönü noktasından başlarlar. Bu noktadan başlamak isteyenler için Dalaman Havalimanı üzerinden şehre varmak mümkündür. Likya yolu rotaları herkesin kendi yürüyüş performansına göre tercih edebileceği zorlu parkurlardan oluşur. Bu nedenle Likya yolunu yürürken 20’den fazla etap arasında doğru seçim yapmak önemlidir.

  Likya yolu rotasını ilk çizen doğa sporcusu olan Kate Clow adına açılmış Kate Clow Derneği ekibi Likya rotalarını yeniden düzenlemektedir. Sponsorlar ve gönüllü gezginler her sene yürüyüşçüler gelmeden önce Likya yolu rotalarını gözden geçirip olası problemleri ortadan kaldırmaktadır. Likya yolunun patikaları temizlenir ve tabelalar düzenlendikten sonra belediyelerin de desteği ile Likya yolu rotası yürüyüş için muhteşem kondisyona getirilir. Likya yoluna sonradan eklenen güncel rotalar arasında Hoyran, Çıtdibi ve Geyikbayırı gibi rotalar bulunmaktadır. İnternet üzerinden Likya yolu nerede şeklinde aramalar yapanlar için bu yolun üzerindeki rotalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ovacık - Faralya - Kabak - Alınca - Bel - Gavurdağı - Xanthos - Kınık - Akbel - Patara - Kalkan - Sarıbelen - Gökçeören - Çukurbağ - Kaş - Liman Ağızı - Boğazıcık - Üçağız - Çayağız - Myra - Finike - Karagöz - Adrasan - Çıralı - Tekirova - Roman Bridge - Göynük Yayla - Göynük - Hisarçandır - Çitdibi – Geyikbayırı

  Bu parkur Fethiye’den Likya yoluna başlayanların en çok tercih ettiği bir rotadır. Aynı zamanda kısım kısım yürümek isteyenler farklı uzunluklarda ve zorluklardaki Likya yollarından birini tercih edebilir. Günümüzde Likya yolunu birden fazla yürüyen yerli ve yabancı turistler, her seferinde yeni maceralarla karşılaştıkları için her sezon bu deneyimi yaşamaya özen gösteriyor.

  Likya Yolu Etapları

  Likya yolunu farklı zorluk seviyelerine göre ayıran pek çok etap bulunmaktadır. Bu parkurlar arasında kendi yürüyüş deneyiminiz ve ekipmanlarınıza göre seçim yapabilirsiniz. Likya yolu güzergahı üzerinde yer alan ve farklı uzunluktaki etaplar sayesinde herkes bu muhteşem deneyimi hayal ettiği gibi yaşayabilir. Zorluk seviyesi farklı olan parkurlar arasında seçim yaparken doğa yürüyüşü konusunda ne kadar deneyimli olduğunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Günümüzde yerli ve yabancı yürüyüşçülerin en çok tercih ettiği Likya yolu etapları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Karagöz - Adrasan - Çıralı / 47 km uzunluğunda olup en popüler ve keyifli parkurların başında gelir.
  • Myra(Demre) - Finike / 41 km uzunluğunda ve deniz seviyesinden 1800 metre yukarıda olduğu için zorlu bir parkurdur. Deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
  • Göynük Yayla - Çitdibi(Konyaaltı) / 45 km uzunluğunda ve Likya yolu üzerindeki en zor parkurlardan biridir.
  • Olimpos - Çıralı - Ulupınar(Kemer) yolu 5 saatlik olduğu için kısa süreli bir yürüyüş deneyimi yaşamak isteyenler için en ideal seçeneklerden biridir.
  • Olimpos – Adrasan parkuru yaklaşık 7 saat sürer ve yürüyüşçülere muhteşem manzaralar sunar.

  Likya Yolu Üzerinde Bulunan Antik Kentler

  Günümüzde çok popüler olan Likya yolu üzerinde pek çok antik kent bulunmaktadır. Tarihi dokuyu doğa ile birleştiren çok nadir bir güzergaha sahip olan Likya yolu bu yüzden dünya çapında ünlüdür. Doğa sporcuları aynı zamanda tarihi bir bütünlük içinde yürüyüş yapmak istediklerinde Likya yolunu tercih edebilirler. İnternet üzerinden araştırma yapıldığında Likya yolu üzerinde güncel verilere göre 19 adet antik kent bulunmaktadır. Likya yolunu yürüyenlerin etaplarını bu antik kentlere göre ayarladıkları bilinir. Günümüzde Likya yolunda zorlu bir tura çıkan kişilerin karşılaşacağı antik kentler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Telmessos Antik Kenti
  • Kayaköy Antik Kenti
  • Sidyma Antik Kenti
  • Pydnai Antik Kenti
  • Xanthos Antik Kenti
  • Letoon Antik Kenti
  • Patara Antik Kenti
  • Phellos Antik Kenti
  • Antiphellos Antik Kenti
  • Apollania Antik Kenti
  • Aperlai Antik Kenti
  • Teimussa Antik Kenti
  • Simena Antik Kenti
  • Andriake Antik Kenti
  • Myra Antik Kenti
  • Belos Antik Kenti
  • Olimpos Antik Kenti
  • Phaselis Antik Kenti

  Görüldüğü üzere Likya yolu tarih ve doğayı bir araya getiren çok ender yürüyüş yollarından biridir. Uzun olması nedeniyle birbirinden farklı konumlarda bulunan antik kentleri de birbirine bağlayan Likya yolu bu sayede ününe ün katmaktadır. Günümüzde doğa sporcularının ve yürüyüş meraklılarının sık sık ziyaret ettiği Likya yolunda etaplar arasında muhteşem doğa manzaraları ile karşılaşmak son derece basittir. Zorlu bir etabı çıktıktan ve yorulduktan sonra tam da dinlenmek istediğiniz yerde muhteşem bir koy manzarası ile karşılaşmanız hiç şaşırtıcı değildir. Uçsuz bucaksız deniz manzarası eşliğinde ormanlık yolda yürümek isteyenler aynı zamanda parkurları bitirdiklerinde bölgedeki çok ünlü antik kentlere de uğrayabilir. İnternet üzerinde yer alan bilgilere göre Likya yolu üzerinde çok sayıda ünlü antik kent bulunmakta ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

  Likya Yolu Rotalarında Konaklama

  Likya yolunu yürüyen kişilerin konaklama yapmak için tercih edebilecekleri pek çok seçenek vardır. Likya yolu etapları arasında bulunan köy evleri dışında özel pansiyon ve butik oteller de yürüyüşçüler için büyük fayda sağlıyor. Hem doğa ile iç içe olan Likya yolunu yürümek hem de konaklama sorununu ortadan kaldırmak isteyenler mutlaka bu yürüyüş etabına çıkmadan önce hangi bölgelerde konaklama yapabilecekleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

  Likya yolu çok uzun olduğu için bu yol üzerinde zaman zaman köylerde konaklama yapabilecek konforlu ve kaliteli mekanları tercih etmek sizin için doğru olabilir. Bazı yürüyüşçüler Likya yolunu yürürken kendi çadırlarında konaklamayı tercih etse de bazıları için daha konforlu konaklama alanları öne çıkmaktadır. Bu nedenle kendi yürüyüş rotanıza ve tercihlerinize göre konaklama mekanlarını tercih edebilirsiniz. Likya yolu üzerinde hangi tesislerde konaklama yapabileceğinizi önceden görebilme için web sitemizdeki ilanlara göz atabilirsiniz.

  Daha önce Villa Reyonu aracılığıyla kiralık villada tatil deneyimi yaşayan misafirlerimiz muhteşem bir tatil deneyimi yaşıyorlar. Tamamen gerçeği yansıtan villa kiralama yaparak villaların fotoğrafları sayesinde hiçbir sürpriz yaşamadan huzurla tatilin keyfini çıkartabilir,  kendinizi evinizin konforunda gibi hissedebilirsiniz.


  Oluşturulma Tarihi : 18.06.2022 20:53:00

  Son Güncellenme Tarihi : 20.12.2023 13:33:14

  Genel
  Hemen Ara!
  WhatsApp Destek!
  ×Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
  ×REZERVASYON OLUŞTUR
  Tarihler Müsait
  Giriş Saati :Çıkış Saati :
  REZERVASYON DETAYLARI
  Konaklama Tutarı :
  Elektirik Ücreti :
  Temizlik Ücreti :
  Isıtma Ücreti :
  ÖDEME PLANI
  Ön Ödeme :
  Girişte Kalan :
  Toplam Tutar :
  ×
  UYGUNLUK TAKVİMİ
  Müsait
  Dolu
  Ödeme Bekliyor
  Giriş-Çıkış
  Özellik
  Tıklayın Sizi Arayalım
  Talebiniz AlındıSizi En Kısa Zamanda Arayacağız.
  x
  Sizi arayalım!Müşteri temsilcimiz ile konuşun...

  Sizi arayabilmemiz için telefon numaranızı girin ve ne zaman konuşmak istediğinizi seçin