villareyonu Çalışma Saatleri : 09:00 - 24:00
villareyonu
 • Anasayfa
 • Blog
 • Likya Yolu Yürüyüşü ve Yürüyüş Güzergahındaki 19 Antik Kent
15 Ekim 2021

Likya Yolu Yürüyüşü ve Yürüyüş Güzergahındaki 19 Antik Kent

Yürüyüş denildiğinde, akla gelen ilk rotalardan biri kuşkusuz Likya Yoludur. Benzersiz rotası ile görülecek harika yerler, yapılacak aktiviteler ve yaşanılacak deneyimler vadediyor. Türkiye'de yapılabilecek en güzel doğa aktivitelerinden olan Likya Yolu ile; doğanın tadını çıkarabilir ve doğa ile iç içe birçok antik kenti görebilirsiniz. Yolun tamamını yürüyerek geçmek uzun ama macera dolu bir serüvenken, bir bölümünü geçmek bile unutamayacağınız deneyimler yaşamanızı sağlayabilir. Bu seneki gezilecek yerler listenizde Likya Yolu da yer alıyorsa, yolun eşsiz güzelliklerini bu yazımız rehberliğinde keşfedebilirsiniz.

Likya Yolu Nerede Bulunuyor?

Likya Yolu, teke yarımadasında bulunuyor ve ülkenin ilk kültürel rotası olma ünvanını taşıyor. Likya yolu başlangıcı, Fethiye'de bulunmakta. Bitiş noktası olarak ise, Antalya gösteriliyor. Turistik beldelerden Likya yürüyüş yoluna gitmeyi planlıyorsanız, Fethiye'ye en yakın olan ve yaklaşık 2 saat uzaklığında bulunan Dalaman Havaalanı'nı tercih edebilirsiniz. Yolun keyfini çıkarmak isterseniz, Fethiye'ye otobüs ile de gidebilirsiniz. Rotaya tersten başlamak isterseniz, Antalya'ya gitmeyi de tercih edebilirsiniz.

Likya Yolu Kaç Km?

Likya Yolu, Türkiye'nin en uzun yürüyüş rotasıdır. Dünyada ise en uzun 10 yürüyüş rotası arasında yer alıyor. Uzunluğu ortalama 555 km olan Likya Yolu, Muğla’nın Ovacık bölgesinden başlarken Antalya’daki Geyikbayırı köyünde son buluyor. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyada, yürüyüş planını tüm yıl boyunca düzenleyebilirsiniz. Fakat kış aylarında soğuk havanın etkisi ile ve yaz aylarında da kavurucu sıcaklığın etkisiyle yürüyüşleriniz biraz zorlaşabilir. Bu nedenle, kış aylarının bitmesi ile canlanan doğanın uyanışına tanık olabilmek için bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Dilerseniz, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yürüyüş aktivitenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için nisan ve haziran aylarını ya da eylül ve kasım arasını tercih edebilirsiniz.

Likya Yolu'nda Yapılacak Aktiviteler

Likya Yolu denilince her ne kadar herkesin aklına ilk yürüyüş gelse de, başka aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Örneğin, 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı'na tırmanabilir ve dünyaya bulutların arasından bakabilirsiniz. Bazı yollar engebeli olsa da, yolun bir kısmını bisikletle geçebilirsiniz. Köy ve kasabadan geçerken yerel halk ile tanışabilir ve onlarla sohbet ederek farklı bilgiler edinebilirsiniz. Böylelikle oldukça sıra dışı ve macera dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Tüm bu süreç içerisinde hem bol bol yürüyeceğiniz hem de çeşitli aktivitelerde bulunacağınız için, yanınıza trekking için uygun kıyafetler almayı ve rahat bir ayakkabı giymeyi de unutmamalısınız. Ayrıca güneşten korunmak için bir şapka, güneş gözlüğü ve her ihtimale karşı yanınıza güneş kremi almalısınız. Yürüyüş yaptığınız mevsime göre yanınıza ayrıca yağmurluk ve mayo da alabilirsiniz. Uzun yürüyüşlerde yanınıza su almayı da unutmamalısınız.

Likya Yolu Üzerinde Bulunan Antik Kentler

Likya Yolu'nun tamamını yürümeyi amaçlıyorsanız, 19 antik kentin tamamını görmeye hazır olun. Likya Yolu'nu bireysel olarak yürüyebileceğiniz gibi, tur düzenleyen firmalar ile de yürüyebilirsiniz. Bu turlar ile belli bir mesafeyi yürüyebilir, yürüyüşünüzü eğlenceli ve keyifli bir hale dönüştürebilirsiniz. İşte Likya Yolu turu ile görebileceğiniz kentlerden bazıları:

 • Pydnai: Pydnai antik Likya kenti olup, Fethiye yakınlarında Patara kumsalının batı ucunda yer alıyor. Dış yapısı sağlam duran kent, kuş bakışı manzarası ile macera tutkunlarının gözde yerleri arasında.
 • Letoon: Kent, Fethiye yakınlarında bulunuyor. Likya’nın dini merkezi konumunda olan kentte Leto, Apollon ve Artemis tapınakları bulunuyor. Leto Tapınağı, en büyük tapınak olup Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmıştır. Apollo Tapınağı, doğuda yer alıyor ve Leto Tapınağı'ndan daha az korunmuş durumda bulunuyor. En küçük tapınak ise iki tapınak arasındaki Artemis Tapınağı.
 • Xsantos: Antik Çağ'da Likya'nın başkenti olan kentin en eski kalıntıları MÖ 8. yüzyıla kadar gidiyor. Kent, elde edilen buluntuları nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunuyor. Antik kent içerisinde kaya mezarları, Likya kültürüne özgü olan dikme mezar anıtları ve lahitler yer alıyor.
 • Phellos: Kaş ilçesinin Pınarbaşı köyünde yer alan antik kent, mevcut kalıntısı nedeniyle daha çok savunma yeri olarak görülüyor. Phellos Akropolisi 550 metre uzunluk ve 200 metre genişliğinde olup surlarla çevrelenmiştir. Akropol’ün batı kenarındaki ev tipi kaya mezarı, en özgün örnekler arasında yer alır. Ayrıca kent içerisinde yer alan çok sayıda lahit arasından kabartmalı olan lahit kentin en dikkat çekici eserleri arasında bulunur.
 • Antiphellos: Antalya'nın Kaş ilçesindeki antik kentte bulunan iki dilli bir yazıt ile, Kaş'ın altındaki kentin Antiphellos olduğu anlaşılmıştır. Kaş'ın üzerine kurulu olduğu anlaşılan kent, Likyalıların en önemli liman kentleri arasında yer alıyor. Antik tiyatro, maceraperestlerin görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
 • Apollonia: Kaş ilçesi yakınlarındaki Kılıçlı Köyü'nde yer alan antik kentin, elde edilen kalıntılara göre MÖ 4. yüzyılda kurulduğu anlaşılıyor. Kent "L" harfine benzer bir kayalık üzerinde bulunuyor. Kentin içerisinde kilise, tahrip olmuş bir tiyatro, hamam ve Heroon 6 prizmal gövdeli mezar anıtı bulunuyor.
 • Aperlai: Likya Yolu'ndaki Kaş ile Kekova arasındaki Sıcak Yarımadası'nın eteklerinde bulunan Aperlai, M.Ö 400'lerde kurulmuştur. Yapılan incelemelere göre kentin geçim kaynağının deniz kabuklarından elde edilen mor rengi üretimi olduğu ileri sürülmüştür. Ayrıca şehirde, Likya dilinde gümüş sikkeler bulunuyor.
 • Typalai: Likya Yolu'nda bulunan antik kent, Antalya Çitdibi Köyü Karabel mevkiinde yer alıyor. Konumu ile kartal yuvasını andıran harika bir manzara sahiptir. Antik şehrin yer aldığı havzan hem bitki hemde hayvan çeşitliliği ile dikkat çekicidir.
 • Olympos: Kent Antalya'nın Kumluca İlçesi sınırlarında yer alıyor. Önemli bir liman kentidir. Şehrin kesin kuruluş tarihi bilinmiyor. Fakat Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya'nın önemli kentleri arasında yer alır. Kent Likya Birliği içerisinde 3 oy hakkında sahip 6 kentten birisidir.
 • Pınara: Likya antik kentleri arasında yer alan Pınara Antik Kenti, Minare Köyü yakınlarında bulunuyor. Yuvarlak bir tepeye kurulmuş olan kent, ismini Likya dilinde ‘yuvarlak’ anlamına gelen Pinare kelimesinden alıyor. Kent depremler nedeniyle zarar görmüş olsa da görülmeye değer birçok yapısı hala ayakta duruyor.
 • Sidyma: Bu kent Fethiye ilçesindeki Dodurga ve Boğaziçi köyleri yakınlarında bulunuyor. Kurulduğu tarih tam olarak bilinmiyor. Yakınlarında yerleşim yeri olmasına rağmen çok iyi korunmuş olan kentte güvercin yuvası şeklindeki kaya mezarları, ev veya lahit şeklindeki mezarları ya da hamam ve kilise kalıntıları gibi birçok tarihi kalıntıları görebilirsiniz.
 • Limyra: Antalya ilinin Finike İlçesi sınırları içerisinde yer alan kent, antik Likya şehirlerinden biridir. Kentte yolun sol tarafında antik tiyatro binası bulunur. Kentte ayrıca Xatabura anıt mezarı, kaya mezarları, akropol ve surlar gibi birçok yapı bulunuyor.
 • Simena: Likya Yolu'ndaki kent, Kaş - Finike arasında yer alıyor. Küçük bir Likya kıyı kenti olan Simena'da sular altında kalan kaya mezarları bulunuyor. Stratejik bir nokta olma özelliği gören kent M.Ö 4'üncü yüzyıldan günümüze iskan noktası olmuştur. Bunun en canlı kalıntısı ise günümüze kadar sağlam kalmış kalesi oluyor.
 • Sura: Antalya'nın Demre İlçesi'nde bulunuyor. M.Ö. IV. yüzyılda varlığını sürdüren Likya Antik Kenti'nin antik yazarlar tarafından Apollon'un kehanet merkezi olduğu bildirilmiş. Rahipler bu yerde et dolu şişleri suya batırıp balıkların eti yiyip yememesine göre bazı kehanette bulunuyorlarmış.
 • Theimussa: Antalya İli'nin Demre İlçesi Üçağız Köyü yakınlarında bulunuyor. Doğal bir limandır. Şehrin tarihi hakkında çok fazla bilgi olmamasına karşın kentte antik çağdan kalma mezar kalıntıları, söveleri ayakta kalan kapı ve kule kalıntısı bulunuyor.

Nerede Kalınır?

Oldukça geniş bir alana yayılan Likya Yolu'nda konaklama alternatifleri sayısı, oldukça fazla. Doğa ile iç içe kalmayı seviyorsanız, geçeceğiniz Likya Yolu rotasından birini seçebilir, çadırınızı kurabilir ya da uyku tulumuyla geceyi geçirebilirsiniz. Tercihinizi Likya'da kiralık ev seçeneklerinden yapmak isterseniz, rotanıza en yakın yerlerden birinde villa kiralayabilirsiniz. Ev konforu tadında güvenilir bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız, Villa Reyonu'nda Likya Yolu rotasına en yakın villa kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Pek çok aktiviteyi zaman sınırlaması olmadan yapabilir, tahmin etmediğiniz türden macera dolu bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Genel
Hemen Ara!
WhatsApp Destek!
Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
REZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati : Çıkış Saati :
REZERVASYON DETAYLARI
Konaklama Tutarı :
Elektirik Ücreti :
Temizlik Ücreti :
ÖDEME PLANI
Ön Ödeme :
Girişte Kalan :
Toplam Tutar :
UYGUNLUK TAKVİMİ
Müsait
Dolu
Ödeme Bekliyor
Giriş-Çıkış
Özellik